Кайдзен: безперервне поліпшення по-японськи

Бізнес вже давно вийшов за межі міста, країни і континенту, він став космополітом і вбирає в себе кращі бізнес-практики світу, наприклад, кайдзен. Японська філософія «кайдзен» - це філософія постійного вдосконалення всіх аспектів діяльності підприємства. У процесі безперервного поліпшення бере участь кожен співробітник компанії: «знайшов помилку - виправ». Покращення можуть бути незначними, але в результаті вони дають значне поліпшення роботи компанії - це і якість продукту / послуги, і якість обслуговування, процесів, технологій, персоналу, менеджменту, корпоративної культури та інше.
 
Удосконалення можна розділити на «кайдзен» - постійні незначні поліпшення в процесі роботи, та інновації - суттєві зміни, які передбачають впровадження нових технологій або / та обладнання.
 
Концепція «кайдзен» представляє собою парасольку, під яким зібрано різні аспекти діяльності компанії. Все, що поміщено під парасолькою, має постійно рухатися, вдосконалюватися для того, щоб підприємство могло гармонійно розвиватися і ставати все більш конкурентоспроможними.
 

Основні принципи «кайдзен»

Для реалізації концепції «кайдзен» організація повинна дотримуватися її основних принципів:
 
 • організація робочого місця;
 • усунення невиправданих втрат;
 • стандартизація.
1. Для організації робочого місця застосовується система 5S - система організації офісу в цілому і робочого місця кожного співробітника зокрема, тобто створення оптимальних зручних для виконання роботи умов. Тільки в середовищі, де панує порядок і чистота, можна виробляти бездефектну продукцію / послуги, які будуть відповідати вимогам клієнтів. Система 5S включає:
 • Seiri – сортування, усунення непотрібного: відсортовується те, що не потрібно в роботі;
 • Seiton – самоорганізація, дотримання порядку: наводиться лад  тому, що потрібно буде для роботи; інструменти мають бути під рукою;
 • Seiso – прибирання, дотримання чистоти: робоче місце та інструменти повинні триматися в чистоті; все обладнання має бути на своєму місці;
 • Seiketsu – стандартизація процесів: стандартизуються перші три кроки та вводяться у звичайну практику персоналу;
 • Shitsuke – дисципліна, удосконалення порядку: підтрмується встановлена практика управління робочим місцем, проводиться постійний моніторинг. 
2. Усунення невиправданих втрат. В процесі перетворення ресурсів в кінцевий продукт частина дій не додає ніякої цінності, такі дії вважаються втратами і їх потрібно усувати. Процес пошуку та усунення таких дій називається «muda». У кайдзен виділяють сім «muda», або сім типів втрат:
 • руху;
 • очікування;
 • технологія;
 • транспортування;
 • дефекти;
 • запаси;
 • перевиробництво.
3. Стандартизація. Стандарти допомагають організувати стабільну роботу в компанії. У концепції «кайдзен» процес стандартизації відбувається постійно, стандарти весь час вдосконалюються.

  

Читайте також статю: Бізнес-процеси: выявлення, опис, оптимізація

Персонал в «кайдзен»

У «кайдзен» людина - найцінніше надбання компанії. Японці першими прийшли до висновку, що бізнес отримає більше, якщо буде розглядати працівників не як об'єкт експлуатації, а як партнерів, і діляться своїм досвідом побудови відносин між працівником і організацією. Формування відносин між людиною і компанією ґрунтується на 5 системах:
 
1. Система довічного найму: формування лояльного співробітника - і компанія, і працівник зацікавлені у взаємовигідній «комфортній» співпраці, що стимулює прагнення допомагати один одному.
 
2. Система навчання на робочому місці: безперервне навчання - частина робочого процесу, таким чином співробітник швидше підвищує свою кваліфікацію, удосконалює себе як особистість; з'являється можливість опанувати нові навички, професією.
 
3. Система ротації: планова ротація з одного підрозділу в інший допомагає співробітникам опанувати нові навички, зрозуміти суміжні процеси, налагодити спілкування і дружні зв'язки з колегами, розширити кругозір, стати «людиною компанії».
 
4. Система достоїнств: кожній людині властивий свій унікальний набір якостей, що відрізняє його від інших, і кожному необхідно знайти таке місце в компанії, де він зможе максимально себе проявити і внести свій вклад в розвиток справи. Співробітникові повідомляють на регулярній основі думки про нього колег, з якими він стикався в процесі роботи. Це плюс його самооцінка дозволяють людині краще зрозуміти свої сильні та слабкі сторони.
 
5. Система винагород: винагорода пов'язано з досягненнями співробітника і компанії в цілому, їх успіхами і поразками. Система винагороди мотивує працівників долати труднощі і досягати цілей. У разі, коли співробітник пов'язав своє життя саме з цією компанією, він не буде тікати при першій же невдачі, а буде прагнути до успіху.
 
За концепцією «кайдзен» співробітників не можна карати, адже страх покарання змушує людину брехати, а брехня заважає вчасно прийняти рішення, щоб врятувати ситуацію. Інформаційні потоки в компанії повинні бути прозорі - правда, нічого крім правди; спроба приховати інформацію або застосувати маніпуляцію рано чи пізно виявиться, що призведе до втрати довіри до співробітника, керівника або до бізнесу. За «кайдзен» співробітники не отримують накази: з ними радяться і обговорюють, їм роз'яснюють, їх вчать, всі рішення приймаються разом. Кожен співробітник може запропонувати ідею, як удосконалити той чи інший аспект діяльності компанії. Співробітники зацікавлені у вдосконаленні робочих процесів, адже це веде до зниження витрат, а, отже, до збільшення їх особистого доходу.
 
У будь-якої компанії є проблеми, важливо це визнавати і прагнути звести їх до нуля шляхом постійного вдосконалення. Методи японського менеджменту не пов'язані з культурними особливостями, тому їх можна успішно застосовувати в будь-якому іншому місці, не тільки в Японії. Kaizen! yes

Автор: Оксана Филонова

При копировании материала поставьте, пожалуйста, ссылку на первоисточник.

Поділіться записом у соціальній мережі

Радимо почитати

На шляху свого розвитку компанії малого та середнього бізнесу стикаються з новими викликами та можливостями, такими ж, як і інші підприємства. Однак, наприклад, на відміну від великого бізнесу, у малого та середнього є значна конкурентна перевага. Завдяки тому, що це невеликі компанії, вони можуть швидше та гнучкіше впроваджувати інновації, швидше реагувати на ринкову динаміку та зміни попиту і при цьому забезпечувати якісний сервіс для клієнтів та готуватися до масштабування і виходу на нові ринки з ефективними процесами та технологіями. 

Для розвитку підприємства потрібні вільні кошти, тож оптимізація витрат та економія ресурсів вкрай необхідні. Ділимося з вами практичними порадами, як побудувати в компанії систему здорової економії. Запровадьте систему планування: у вас має бути чіткий план витрат, якого ви повинні дотримуватися. Перевищення суми планових витрат має бути детально проаналізовано.

Багато компаній ухопилися за ідею збирання «великих даних» і збирають величезну кількість даних, не розуміючи навіщо і що вони з ними будуть робити. Тож перш ніж починати з даних, слід почати зі стратегії. І на початковому етапі неважливо, які є дані, які дані ви вже збираєте, які дані збирають ваші конкуренти. Суть не в тому, які дані є в наявності, а в тому, чого ваша компанія бажає досягнути, і як дані можуть їй в цьому допомогти.