Управління витратами і розрахунок фактичної собівартості в конфігурації BAS «Малий бізнес»
Калькуляція собівартості незавершеного виробництва та готової продукції - важлива операція, необхідна для формування звітності - фінансової та управлінської. Крім цього, на підставі інформації про собівартість відбувається планування роботи всього підприємства, контроль виконання планових показників, а також прийняття управлінських рішень, наприклад, щодо асортименту та цінової політики компанії.
Облік прямих витрат на виробництво
Управлінський та фінансовий облік на підприємстві: у чому різниця Якщо в компанії є управлінець, отже, має бути і управлінський облік. На жаль, часті випадки, коли ТОПи, почувши про упроблік, уточнюють у бухгалтера, «чи потрібно це їй». Найчастіше такі ситуації виникають у підприємців-початківців, тому ми вирішили прояснити поняття «управлінського обліку» |
Найпоширенішим варіантом відображення прямих матеріальних витрат є оформлення документу "Виробництво", в якому на закладці «Продукція» відображається випуск продукції, а на закладці "Матеріали" вносяться дані про списані матеріали. Закладка «Матеріали» може бути автоматично заповнена по специфікації.
Шукаєте програму для автоматизації торгово-виробничого підприємства? Познайомтесь з рішенням "BAS Малий бізнес".
|
Облік і розподіл непрямих витрат, розрахунок фактичної собівартості
Непрямі витрати – це виробничі витрати, які неможливо пов’язати з конкретним видом (одиницею) продукції (послуг). Такими витратами можуть бути, наприклад, витрати на комунальні послуги, амортизацію основних засобів і т.д. Такі витрати накопичуються реєстрацією відповідних документів в системі. Наприклад, витрати на електроенергію реєструються прибутковою накладною.
Матеріал підготовлений Черненко Наталею, консультанткою з програми "BAS Малий бізнес"