Як оптимізувати використання ресурсів підприємства: 11 кроків
03.09.2018
Для розвитку підприємства потрібні вільні кошти, тож оптимізація витрат та економія ресурсів вкрай необхідні. Ділимося з вами практичними порадами, як побудувати в компанії систему здорової економії.
1. Система планування та обліку
Запровадьте систему планування: у вас має бути чіткий план витрат, якого ви повинні дотримуватися. Перевищення суми планових витрат має бути детально проаналізовано. Контроль статей витрат та утримання від незапланованих необгрунтованих витрат допоможе збільшити прибуток підприємства.
2. Календарний план доходів та витрат
Система планування дасть можливість фінансовому директору вести календарний план надходжень та графік витрат та планувати платежі таким чином, щоб зберегти на рахунку компанії достатній об’єм коштів та уникнути періодів без коштів на рахунку.
3. Категорії витрат
Доцільно розділити витрати на три категорії: те, на чому можна економити, те, на чому можна економити при певних обставинах, і те, на чому економити неможна. В такому випадку при потребі терміново зекономити ви будете знати, на чому можна «урізати» витрати з мінімальною втратою для роботи вашого підприємства.
4. Стратегічна економія
Тактична економія (тут і зараз) в короткостроковій перспективі здається більш вигідною, аніж стратегічна, однак, вона може мати негативний вплив на бізнес. Стратегічна економія системна та приносить результат в довгостроковій перспективі.
5. Пріоритети
Визначте пріоритети і сфокусуйтеся на досягненні важливих довгострокових цілей. Це допоможе вам правильно розподілити ресурси.
6. «Вузькі місця» бізнесу
Визначте «вузькі місця» в роботі компанії – ті місця, на яких зупиняються бізнес-процеси, високе навантаження на якомусь з етапів виробництва послуги, яке затримує отримання готового результату. Наприклад, перевантажений менеджер, який не встигає обробляти вхідні звернення від клієнтів і втрачає замовлення.
7. Річні контракти з постачальниками послуг
Якщо ви, як правило, замовляєте товари чи послуги в одних і тих же постачальників на постійній основі, ви можете домовитися про більш вигідні умови постачання і уникнути підвищення ціни на певний період часу, уклавши річний контракт.
8. Персонал
Наймайте нових співробітників, коли впевнитеся, що в цьому є гостра необхідність і ваш існуючий персонал завантажений на 100%. В штаті можуть бути працівники, які за невелике підвищення заробітної плати візьмуть на себе додаткові зобов’язання.
9. Партнери, а не працівники
Для виконання певних завдань, наприклад, ведення бухгалтерії, ІТ супроводу, не обов’язково тримати людину в штаті. Можна передати ці функції партнерам, обговоривши з ними умови надання послуг та взаєморозрахунки. Як правило, такі дії дозволяють зекономити фінансові ресурси підприємства та полегшують управління та контроль.
10. Системний бізнес
В розвитку вашого підприємства робіть ставку не на окремих «зірок» в штаті, а на системний підхід, при якому унікальна бізнес ідея поєднується з першокласним сервісом зі щирою турботою про клієнта, вмілим управлінням людьми та фінансами.
11. Економія в корпоративній культурі
Розробіть та впровадьте в компанії систему економії. Обговоріть її зі своїми співробітниками, запровадьте винагороду за економне використання ресурсів підприємства. Зробіть ощадливість частиною корпоративної культури.