Обов'язкові реквізити касового чеку

Матеріал оновлено станом на 8.01.2025 відповідно до новиг вимог законодавства стосовно обов'язкових реквізитів фіскального чека. 

На даний момент для підприємств, що приймають розрахунок за реалізований товар чи надані послуги у готівковій та безготівковій формах з використанням платіжних карток чи інших електронних платіжних засобів (ЕПЗ), встановлено такі обов'язкові реквізити фіскального касового чеку (формується за допомогою РРО/пРРО) (відповідно до Наказу Міністерства фінансів України 21.01.2016  № 13, Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів). 

Перехідний період для впровадження нових вимог до форми та змісту розрахункових документів продовжено до 1 березня 2025 року.

 

ОБОВ’ЯЗКОВІ РЕКВІЗИТИ, ЯКІ ПОВИНЕН МІСТИТИ ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК

Рядок чеку

 Інформація, що вказується

  Попередня версія змісту рядків чеку Оновлений зміст рядка чека станом на 8.01.2025

1

Найменування суб’єкта господарювання

рядки 1-8 залишаються без змін

2

Назва господарської одиниці (та, яка зазначалась в документі на право власності і про яку повідомлялось в ДПС)

3

Адреса господарської одиниці (та, яка зазначалась в документі на право власності і про яку повідомлялось в ДПС)

4

Індивідуальний податковий номер платника ПДВ (для тих суб'єктів, що зареєстровані як платники ПДВ; перед номером друкуються великі літери "ПН")

5

Податковий номер/серія (за наявності) та номер паспорта (для тих суб'єктів, що не є платниками ПДВ; перед номером друкуються великі літери "ІД")

6*

Кількість товару (послуги), вартість одиниці виміру

7

Код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством)

8

Цифрове значення штрихового коду товару

9

Цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої

Цифрове значення штрихового коду акцизної марки (серія та номер) на алкогольну продукцію або унікальний ідентифікаційний номер електронної акцизної марки. Також можна вказати серійний номер електронної акцизної марки.

10

 

 

 

Новий рядок (для магазинів безмитної торгівлі, які здійснюють продаж тютюнової та алкогольної продукції), в якому треба позначати: вагу одиниці тютюнової продукції (необхідно зазначати для сигар, тютюну та виробів із тютюну, які продаються набором), а також кількість тютюнових виробів в пачці, міцність алкоголю та об’єм алкогольної продукції (у літрах).

11

 

 

 

 

Назва товару (послуги), вартість, літерне позначення ставки ПДВ. ФОПи, що є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість, мають право зазначати в розрахунковому документі назву товару/послуги не точно, а узагальнено — у вигляді, що відображає споживчі ознаки товару/послуги та ідентифікує їх належність до товарної групи чи послуги (наприклад, "випічка" замість "пиріг з яблуками"). У разі сумнів краще перевірити за допомогою Державного класифікатору продукції та послуг.

змінилась нумерація рядків (були 10-12)

12

Ідентифікатор еквайра та торгівця або інші реквізити, що дають змогу їх ідентифікувати

13

Ідентифікатор платіжного пристрою

14

Сума комісійної винагороди (у разі наявності)

Сума комісійної винагороди еквайра (у разі наявності). також змінилась нумерація рядка (був 13) 

15

Вид операції

змінилась нумерація рядка (був 14)

16

 

Реквізити електронного платіжного засобу (платіжної картки); допустимі правилами безпеки платіжної системи, перед якими друкуються великі літери "ЕПЗ"

Нова назва рядка: реквізити електронного платіжного засобу (платіжної картки) у форматі, що дозволений правилами безпеки емітента або платіжної системи (для електронних платіжних засобів, що використовуються для здійснення операцій у платіжній системі), перед якими друкуються великі літери «ЕПЗ».

17

Напис "ПЛАТІЖНА СИСТЕМА" (найменування платіжної системи, код авторизації)

Назва рядка: «ПЛАТІЖНА СИСТЕМА». Треба вказати найменування платіжної системи або платіжного інструмента, а також код авторизації для ідентифікації платіжної операції.

17

Касир, підпис касира, перед яким друкується відповідно напис "Касир" 

ці рядки (17-18 в старій версії чеку) вилучено з нового фіскального чеку 

18

Підпис держателя електронного платіжного засобу (ЕПЗ, у т.ч. платіжної картки)

18

Форма оплати (готівка, ЕПЗ), суму коштів, валюта операції

В рядку треба позначати форму оплати («ГОТІВКА», «БЕЗГОТІВКОВА», «ІНШЕ»), а також відображати суму коштів за конкретною формою оплати та валюту, в якій проводилась платіжна операція. До "ІНШЕ" відносяться жетони, сертифікати, бонуси - все, що не має грошової форми.

19

 

 

Новий рядок, у якому слід позначати засоби оплати (вид платіжного інструменту, талон, жетон тощо). Рядок 19 фіскального чека може повторюватись для кожної форми оплати залежно від кількості засобів оплати, які були використані.

20

Загальна вартість придбаних товарів (отриманих послуг) за чеком, перед якою друкується слово "СУМА" або "УСЬОГО"

рядки залишаються без змін

21

Літерне позначення ставки ПДВ, ставка ПДВ у відсотках, сума ПДВ (за всіма товарами/послугами у чеку)

22

Літерне позначення ставки акцизного податку, ставка акцизного податку, сума акцизного податку (за всіма зазначеними в чеку товарами/послугами)

23

Заокруглення

24

До сплати

В рядку позначають: «до сплати», «валюта». Крім загальної суми оплати треба зазначати конкретний вид валюти.
25   Новий рядок: зазначається: «решта», «валюта» (якщо оплата була здійснена готівковою).

26

Фіскальний номер касового чека/електронного касового чека, дата (день, місяць, рік) та час (година, хвилина, секунда) розрахункової операції

У рядку 26 зазнають фіскальний номер розрахункового документу. 
27   Новий рядок: Зазначається дата та час проведення розрахункової операції. У старій формі цей реквізит знаходився в одному рядку разом з фіскальним номером. 
28   Реквізити паспорта покупця: серія та номер, країна видачі паспорта. Перед такими даними необхідно зазначити «РПД», якщо товар продає саме магазин безмитної торгівлі.

29

QR – код (зазначається у разі наявності – містить код автентифікації повідомлення чеку, дату і час розрахунку, фіскальний номер чека/електронного чека, суму розрахункової операції, фіскальний номер РРО/програмного РРО)

Обов’язково друкується QR-код, який повинен містити у собі посилання на сайт податкової служби для перевірки фіскального чеку. Будь-яка інша інформація в QR-коді, як-от посилання на сайт продавця чи сайт ПРРО, є порушенням. 
30   При створенні фіскального чека за допомогою РРО/пРРО треба вказати код автентифікації повідомлення (МАС) чека. Даний реквізит зазначається в окремому рядку. У старій формі чеку він зазначався в одному рядку разом з QR-кодом.

31

Позначку щодо режиму роботи (офлайн/онлайн) (для касового чека, що створюється програмним реєстратором розрахункових операцій)

змінилась нумерація рядків (раніше 27-31), зміст залишається той самий.

32

Контрольне число, сформоване в режимі офлайн (лише для програмного РРО)

33

Заводський номер РРО, перед яким друкуються великі літери "ЗН" (для програмних РРО не вказується)

34

фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери "ФН" або фіскальний номер програмного реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери "ФН ПРРО"

35

Напис «ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК» та графічне зображення виробника (найменування/логотипу)

 

*Рядки з 6 по 11 можуть повторюватись стільки разів, скільки необхідно вказати різних найменувань товарів чи послуг, оплату за які магазин проводить за одним фіскальним чеком.

Якщо в касовому чекові буде відсутній хоча б один з обов'язкових реквізитів, такий документ не приймається як розрахунковий і на підприємство може бути накладено штраф. У разі виявлення в ході перевірки факту невідповідного розрахункового документа можуть бути накладені штрафні санкції: 

  • 100% вартості проданих з порушеннями, встановленими п. 1 ст. 17 Закону № 265, товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;
  • 150% вартості проданих з порушеннями, встановленими п. 1 ст. 17 Закону № 265, товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.

Переконайтесь, що ваш фіскальний чек відповідає вимогам законодавства. 

Радимо почитати

Наша рубрика "Майстерня Бізнесу" - це інтерв'ю з підприємцями, власниками малого бізнесу, початківцями бізнесменами про те, як виникла ідея почати свій бізнес, з якими труднощами доводиться справлятися, які досягнення викликають гордість, як збуваються мрії.
 
Наша нова рубрика "Майстерня Бізнесу" -  це інтерв'ю з підприємцями, власниками малого бізнесу, бізнесменами-початківцями про те, як виникла ідея почати свій бізнес, з якими труднощами доводиться справлятися, які досягнення викликають гордість, як збуваються мрії. 
 
Напевно, кожна людина хоча б раз у житті замислювалася про те, щоб відкрити власний бізнес. Швидше за все, і Ви теж, якщо читаєте цю статтю. У голову приходить багато бізнес-ідей, але більшість вирішують зайнятися роздрібною торгівлею, наприклад, відкривають роздрібний магазин.