Управлінський облік на підприємстві
Якщо в компанії є управлінець, отже, має бути і управлінський облік. На жаль, часті випадки, коли ТОПи, почувши про упроблік, уточнюють у бухгалтера, «чи потрібно це їй». Найчастіше такі ситуації виникають у підприємців-початківців, тому ми як спеціалісти компанії, місія якої - створювати повноцінний (не лише бухгалтерський) облік діяльності підприємств саме для власників бізнесу, вирішили прояснити поняття «управлінського обліку» та в яких програмах BAS він реалізований.
Управлінський облік – це процес збору, накопичення та аналізу даних, інтерпретація та представлення фінансової та виробничої інформації, яка буде основою для прийняття керівництвом оперативних та стратегічних рішень.
Управлінський та фінансовий облік: у чому різниця
Управлінський облік в Excel - наслідки для підприємця Ведення управлінського обліку в Excel таблицях є фікцією. Керуючий орган або керівник компанії, який намагається приймати рішення, які спираються на дані, які йому підносять в Excel, можна порівняти з пілотом, який намагається вести літак при нульовій видимості по несправних приладах. |
Основні завдання управлінського обліку
Основними завданнями упробліку є:
- розрахунок собівартості, облік і планування витрат звітного періоду, витрат на капітальні вкладення та інвестиції;
- аналіз і контроль витрат по продуктах, сегментах, напрямках, підрозділах;
- облік, аналіз, планування результатів діяльності по номенклатурних групах, напрямках, центрах відповідальності, підрозділах.
- облік заборгованості;
- прийняття рішень;
- контроль;
- планування.
Вимоги до системи управлінського обліку
-
Оперативність - наявність і доступність даних в той момент, коли вони потрібні для прийняття рішення;
-
Гнучкість - надання різноманітної методології для вирішення специфічних завдань в умовах, що постійно змінюються;
-
Достатність - достатній обсяг та якість інформації для прийняття ефективних управлінських рішень;
-
Об'єктивність - фіксація економічної суті операцій, а не бухгалтерської або юридичної;
-
Економічна доцільність - ведення управлінського обліку повинно бути вигідно підприємству, і витрати не нього не повинні перевищувати його вигоди; необхідно визначитися з прийнятною для компанії оперативністю і деталізацією обліку.